Site Overlay

Inne wydarzenia

Tratwa na Taizé

Nasz ekipa dwukrotnie wzięła udział w Europejskich Spotkaniach Młodych organizowanych przez międzynarodową wspólnotę ekumeniczną Taizé w Bazylei (2017) oraz we Wrocławiu (2019 ). Celem tych spotkań było doświadczenie gościnności, dzielenie się ze sobą tym, co mamy, wspólna modlitwa zarówno śpiewem, jak i w ciszy, budowanie solidarności, a przede wszystkim spotkanie. Ponadto w wakacje 2019 roku nasi przedstawiciele spędzili tydzień w samym centrum wspólnoty we Francji.

Tratwa na PJ

Akcja ewangelizacyjna PJ – Przyjaciele Jezusa działająca przy Pol’and’Rock Festival to kolejna przestrzeń, w którą angażuje się nasze Stowarzyszenie. Współpraca z osobami, które od wielu lat głoszą Dobrą Nowinę pozwala nam pogłębiać naszą wiarę, a także dzielić się nią z innymi. Wspólnie przeżywamy Eucharystię, wychodzimy do uczestników festiwalu, poznajemy ich historie, zawieramy nowe znajomości oraz przez świadectwo swojego życia staramy się pokazać im Jezusa jako prawdziwego Przyjaciela. 

Tratwa na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie

Dnia 15 stycznia 2019 r. młodzież z diecezji kaliskiej wyruszyła w drogę do Panamy, aby tam razem z młodymi z całego świata modlić się i świętować. Po ponad 24 godzinach podróży różnymi środkami lokomocji dotarli do małego miasteczka na Półwyspie Azuero, La Villa de Los Santos w Diecezji Chitre, aby tam przeżyć „Dni w Diecezji”. Pielgrzymi zwiedzali miejscowe muzea, uczestniczyli w koncertach, pokazach tańców narodowych. Szczególnym momentem była pielgrzymka do Chitre, gdzie młodzież uczestniczyła we Mszy Świętej polowej. Następnie odbyła się okazała parada, przygotowana specjalnie dla nich. W niedziele 21 stycznia po porannej Mszy Świętej nadszedł czas na pożegnanie i podróż do Panama City.    

Poniedziałek był dniem wolnym dla uczestników, aby mieli czas na ulokowanie się w miejscach noclegowych i obejrzenie miasta. We wtorek wraz z młodzieżą z całego świata pielgrzymi z diecezji kaliskiej uczestniczyli w Mszy rozpoczynającej 34. Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Każdego dnia czekało na nich wiele atrakcji. Rozpoczynali dzień spotkaniem w kościele, śpiewam, tańcem, Eucharystią. Po południu uczestniczyli w zaplanowanych wydarzeniach w Cinta Costera, a wieczorami brali udział w Festiwalu Młodych. W czwartek odbyło się powitanie Ojca Świętego. W piątek brali udział w Drodze Krzyżowej. Następnego dnia po spotkaniu z Pierwszą Damą p. Agatą Kornhauser-Duda udali się w kilkukilometrową drogę na Campo San Juan Pablo II, gdzie odbyło się czuwanie z papieżem Franciszkiem. Niedzielna Msza posłania przyniosła pielgrzymom wiele radości, nie tylko ze względu na bliskość z papieżem i drugim człowiekiem, ale również dlatego, że zostały im przydzielone miejsca w pierwszym sektorze pod sceną. Czas spędzony w Panamie był bardzo owocny dla pielgrzymów. Każdy z nich odbudował i wzmocnił relację z Bogiem. Młodzież wróciła z nowymi siłami do Polski i stara się wprowadzić słowa papieża w życie, aby żyć teraźniejszością, a nie przeszłością czy przyszłością.

Panama w Kaliszu na Tratwie

W dniach od 25 do 27 stycznia 2019 r. Stowarzyszenie na rzecz Ewangelizacji Młodzieży „Tratwa” zorganizowało na terenie Wyższego Seminarium Duchownego i Zespołu Szkół Technicznych „Panamę w Kaliszu”. Nad całością wydarzenia czuwał ks. Marek Muzyka i ks. Przemysław Kapała. Uczestniczyła w nim młodzież, która z różnych przyczyn nie mogła udać się do Panamy, aby łączyć się z papieżem Franciszkiem. Hasłem przewodnim spotkania były słowa Matki Bożej z Ewangelii św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 młodych ludzi z diecezji kaliskiej. Te trzy niezapomniane dni nie były tylko transmisjami z Panamy, ale również wspólnymi modlitwami, katechezami oraz spotkaniami z ciekawymi ludźmi.

Tratwa – Moje ID

W trakcie trwania Roku św. Józefa (02.12.2017- 06.01.2019) nasze Stowarzyszenie zorganizowało spotkania dla młodzieży dedykowane przede wszystkim kandydatom do bierzmowania, które odbyły się pod hasłem „Moje ID”. Podczas czterech spotkań regionalnych w Ostrowie, Ostrzeszowie, Krotoszynie i Pleszewie, uczestnicy wysłuchali konferencji o odkrywaniu własnej tożsamości i powołania, uczestniczyli we Mszy Świętej, wraz z zespołem Tratwa Music Projekt uwielbiali Boga, a także mieli okazję wysłuchać świadectwa oraz koncertu rapera Tau. Następnie w ramach podsumowania tych działań odbyło się centralne spotkanie w Kaliszu, które zgromadziło młodzież z całej diecezji. 

Tratwa u Ciebie

Tratwa u Ciebie seria akcji ewangelizacyjnych, które przeprowadzamy w różnych parafiach naszej diecezji. Przez całą niedzielę aktywnie uczestniczymy we Mszach Świętych, dzieląc się swoim świadectwem poznania Chrystusa i głosząc Dobrą Nowinę.

Koncerty okolicznościowe

Zespół Tratwa Music Project każdego roku ubogaca swoim śpiewem wieczorne uwielbienie podczas Tratwa Festiwal Pleszew, koncertuje w Domu Kultury w Kotlinie, w parafiach naszej diecezji, a także w minionych latach uczestniczył w takich wydarzeniach jak „Pieśni polskie zaśpiewajmy razem” czy „Moje ID”.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie trwały w dniach 26-31.07.2016 r. Odbyły się pod hasłem Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7). Z diecezji kaliskiej wyjechało 1600 pielgrzymów aż 200 z Tratwy!

Obchody spotkania młodych rozpoczęły się mszą inaugurującą na krakowskich Błoniach. Papież Franciszek przybył w czwartek. Od władz miasta otrzymał klucze i udał się tramwajem na Błonia. Tam przesiadł się do papamobile i przejeżdżając przez sektory pozdrawiał młodych. W piątek aż 800 tys. osób wzięło udział w Drodze Krzyżowej na Błoniach. Następnego dnia wieczorem odbyło się czuwanie modlitewne w Brzegach, na które młodzież udała się pieszo wyposażona w pakiety pielgrzyma i zapas jedzenia. Ostatniego dnia podczas Mszy Świętej papież przekazał ogień miłosierdzia młodzieży z sześciu kontynentów i poinformował, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie. Oprócz spotkania młodych z najdalszych zakątków świata, pielgrzymi mieli czas na zwiedzanie miasta. Brali udział we wspólnych modlitwach, katechezach, korzystali z propozycji Festiwalu Młodych.

Dni w Diecezji

Centralne Wydarzenia Światowych Dni Młodzieży poprzedzały Dni w Diecezji, przygotowujące uczestników do udziału w spotkaniu z papieżem. W dniach 20-24 lipca 2016 roku diecezjalne Światowe Dni Młodzieży odbyły się również w diecezji kaliskiej. Udział w tym wydarzeniu wzięli zagraniczni pielgrzymi z Francji, Włoch, Słowenii i Ekwadoru oraz młodzi wolontariusze z wielu różnych miast i miejscowości diecezji. Samo wydarzenie odbyło się w Kaliszu, a wolontariat przygotowała młodzież z Tratwy.

W Dniach w Diecezji wzięło udział 90 pielgrzymów z Francji, 80 osób ze Słowenii oraz 200 uczestników z Włoch. Każdy pielgrzym dostał pakiet pielgrzyma składający się z opasek na rękę,  mapy Kalisza, koszulki z wizerunkiem Bazyliki Św. Józefa oraz książki opisującej polskie zwyczaje i tradycje. Każdego dnia wolontariusze z pielgrzymami brali udział w modlitwie, animacji, śpiewie, tańcu, Mszach Świętych, a nawet startowali w Olimpiadzie Narodów zorganizowanej na stadionie OSRiR w Kaliszu. Po pożegnaniu pielgrzymi i wolontariusze udali się do Krakowa, aby uczestniczyć w spotkaniu z papieżem Franciszkiem.