Site Overlay

Inne wydarzenia

Taizé

Nasz ekipa dwukrotnie wzięła udział w Europejskich Spotkaniach Młodych organizowanych przez międzynarodową wspólnotę ekumeniczną Taizé w Bazylei (2017) oraz we Wrocławiu (2019 ). Celem tych spotkań było doświadczenie gościnności, dzielenie się ze sobą tym, co mamy, wspólna modlitwa zarówno śpiewem, jak i w ciszy, budowanie solidarności, a przede wszystkim spotkanie. Ponadto w wakacje 2019 roku nasi przedstawiciele spędzili tydzień w samym centrum wspólnoty we Francji.

Współpraca z PJ

Akcja ewangelizacyjna PJ – Przyjaciele Jezusa działająca przy Pol’and’Rock Festival to kolejna przestrzeń, w którą angażuje się nasze Stowarzyszenie. Współpraca z osobami, które od wielu lat głoszą Dobrą Nowinę pozwala nam pogłębiać naszą wiarę, a także dzielić się nią z innymi. Wspólnie przeżywamy Eucharystię, wychodzimy do uczestników festiwalu, poznajemy ich historie, zawieramy nowe znajomości oraz przez świadectwo swojego życia staramy się pokazać im Jezusa jako prawdziwego Przyjaciela. 

Światowe Dni Młodzieży w Panamie

Dnia 15 stycznia 2019 r. młodzież z diecezji kaliskiej wyruszyła w drogę do Panamy, aby tam razem z młodymi z całego świata modlić się i świętować. Po ponad 24 godzinach podróży różnymi środkami lokomocji dotarli do małego miasteczka na Półwyspie Azuero, La Villa de Los Santos w Diecezji Chitre, aby tam przeżyć „Dni w Diecezji”. Pielgrzymi zwiedzali miejscowe muzea, uczestniczyli w koncertach, pokazach tańców narodowych. Szczególnym momentem była pielgrzymka do Chitre, gdzie młodzież uczestniczyła we Mszy Świętej polowej. Następnie odbyła się okazała parada, przygotowana specjalnie dla nich. W niedziele 21 stycznia po porannej Mszy Świętej nadszedł czas na pożegnanie i podróż do Panama City.    

Poniedziałek był dniem wolnym dla uczestników, aby mieli czas na ulokowanie się w miejscach noclegowych i obejrzenie miasta. We wtorek wraz z młodzieżą z całego świata pielgrzymi z diecezji kaliskiej uczestniczyli w Mszy rozpoczynającej 34. Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Każdego dnia czekało na nich wiele atrakcji. Rozpoczynali dzień spotkaniem w kościele, śpiewam, tańcem, Eucharystią. Po południu uczestniczyli w zaplanowanych wydarzeniach w Cinta Costera, a wieczorami brali udział w Festiwalu Młodych. W czwartek odbyło się powitanie Ojca Świętego. W piątek brali udział w Drodze Krzyżowej. Następnego dnia po spotkaniu z Pierwszą Damą p. Agatą Kornhauser-Duda udali się w kilkukilometrową drogę na Campo San Juan Pablo II, gdzie odbyło się czuwanie z papieżem Franciszkiem. Niedzielna Msza posłania przyniosła pielgrzymom wiele radości, nie tylko ze względu na bliskość z papieżem i drugim człowiekiem, ale również dlatego, że zostały im przydzielone miejsca w pierwszym sektorze pod sceną. Czas spędzony w Panamie był bardzo owocny dla pielgrzymów. Każdy z nich odbudował i wzmocnił relację z Bogiem. Młodzież wróciła z nowymi siłami do Polski i stara się wprowadzić słowa papieża w życie, aby żyć teraźniejszością, a nie przeszłością czy przyszłością.

Panama w Kaliszu

W dniach od 25 do 27 stycznia 2019 r. Stowarzyszenie na rzecz Ewangelizacji Młodzieży „Tratwa” zorganizowało na terenie Wyższego Seminarium Duchownego i Zespołu Szkół Technicznych „Panamę w Kaliszu”. Nad całością wydarzenia czuwał ks. Marek Muzyka i ks. Przemysław Kapała. Uczestniczyła w nim młodzież, która z różnych przyczyn nie mogła udać się do Panamy, aby łączyć się z papieżem Franciszkiem. Hasłem przewodnim spotkania były słowa Matki Bożej z Ewangelii św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 młodych ludzi z diecezji kaliskiej. Te trzy niezapomniane dni nie były tylko transmisjami z Panamy, ale również wspólnymi modlitwami, katechezami oraz spotkaniami z ciekawymi ludźmi.

Moje ID

W trakcie trwania Roku św. Józefa (02.12.2017- 06.01.2019) nasze Stowarzyszenie zorganizowało spotkania dla młodzieży dedykowane przede wszystkim kandydatom do bierzmowania, które odbyły się pod hasłem „Moje ID”. Podczas czterech spotkań regionalnych w Ostrowie, Ostrzeszowie, Krotoszynie i Pleszewie, uczestnicy wysłuchali konferencji o odkrywaniu własnej tożsamości i powołania, uczestniczyli we Mszy Świętej, wraz z zespołem Tratwa Music Projekt uwielbiali Boga, a także mieli okazję wysłuchać świadectwa oraz koncertu rapera Tau. Następnie w ramach podsumowania tych działań odbyło się centralne spotkanie w Kaliszu, które zgromadziło młodzież z całej diecezji. 

Tratwa u Ciebie

Tratwa u Ciebie seria akcji ewangelizacyjnych, które przeprowadzamy w różnych parafiach naszej diecezji. Przez całą niedzielę aktywnie uczestniczymy we Mszach Świętych, dzieląc się swoim świadectwem poznania Chrystusa i głosząc Dobrą Nowinę.

Koncerty okolicznościowe

Zespół Tratwa Music Project każdego roku ubogaca swoim śpiewem wieczorne uwielbienie podczas Tratwa Festiwal Pleszew, koncertuje w Domu Kultury w Kotlinie, w parafiach naszej diecezji, a także w minionych latach uczestniczył w takich wydarzeniach jak „Pieśni polskie zaśpiewajmy razem” czy „Moje ID”.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie trwały w dniach 26-31.07.2016 r. Odbyły się pod hasłem Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7). Z diecezji kaliskiej wyjechało 1600 pielgrzymów aż 200 z Tratwy!

Obchody spotkania młodych rozpoczęły się mszą inaugurującą na krakowskich Błoniach. Papież Franciszek przybył w czwartek. Od władz miasta otrzymał klucze i udał się tramwajem na Błonia. Tam przesiadł się do papamobile i przejeżdżając przez sektory pozdrawiał młodych. W piątek aż 800 tys. osób wzięło udział w Drodze Krzyżowej na Błoniach. Następnego dnia wieczorem odbyło się czuwanie modlitewne w Brzegach, na które młodzież udała się pieszo wyposażona w pakiety pielgrzyma i zapas jedzenia. Ostatniego dnia podczas Mszy Świętej papież przekazał ogień miłosierdzia młodzieży z sześciu kontynentów i poinformował, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie. Oprócz spotkania młodych z najdalszych zakątków świata, pielgrzymi mieli czas na zwiedzanie miasta. Brali udział we wspólnych modlitwach, katechezach, korzystali z propozycji Festiwalu Młodych.

Dni w Diecezji

Centralne Wydarzenia Światowych Dni Młodzieży poprzedzały Dni w Diecezji, przygotowujące uczestników do udziału w spotkaniu z papieżem. W dniach 20-24 lipca 2016 roku diecezjalne Światowe Dni Młodzieży odbyły się również w diecezji kaliskiej. Udział w tym wydarzeniu wzięli zagraniczni pielgrzymi z Francji, Włoch, Słowenii i Ekwadoru oraz młodzi wolontariusze z wielu różnych miast i miejscowości diecezji. Samo wydarzenie odbyło się w Kaliszu, a wolontariat przygotowała młodzież z Tratwy.

W Dniach w Diecezji wzięło udział 90 pielgrzymów z Francji, 80 osób ze Słowenii oraz 200 uczestników z Włoch. Każdy pielgrzym dostał pakiet pielgrzyma składający się z opasek na rękę,  mapy Kalisza, koszulki z wizerunkiem Bazyliki Św. Józefa oraz książki opisującej polskie zwyczaje i tradycje. Każdego dnia wolontariusze z pielgrzymami brali udział w modlitwie, animacji, śpiewie, tańcu, Mszach Świętych, a nawet startowali w Olimpiadzie Narodów zorganizowanej na stadionie OSRiR w Kaliszu. Po pożegnaniu pielgrzymi i wolontariusze udali się do Krakowa, aby uczestniczyć w spotkaniu z papieżem Franciszkiem.